Ako si vybrať spoľahlivého dodávateľa na stavbu?
Stavebné firmy, dnes vznikajú, ako huby po daždi, majstrami sú už všetci, preto sa pýtate základnú otázku: Ako vybrať správneho stavebného majstra a firmu?
Hľadáte lacných, kvalitných odborníkov na výstavbu vášho domu? Samozrejme, ako väčšina z nás otvoríme internet a hľadáme lacné spoľahlivé stavebné firmy, prípadne drobných živnostníkov, pretože sa domnievame, že sú lacnejší.
Oslovte minimálne dve až tri spoločnosti
Aby ste si mohli porovnať jednanie, ceny a prístup majstrov, potrebujete sa stretnúť s minimálne dvoma, ideálne troma rozdielnymi odborníkmi v tomto smere. Skúste sa na stretnutia pripraviť, oboznámiť sa s odvetvím a technológiami a opýtajte sa ich na pár základných otázok. Nemusíte študovať zložité odborné technológie, ale opýtajte sa ich napríklad koľko trvá realizácia základovej dosky, ako budú prebiehať výkopové práce alebo aký poter odporúčajú. Už len z reakcie na danú otázku a odpovedí si budete vedieť vytvoriť určitý úsudok.
Majster kamarátov známy
Často hľadáme dobrých majstrov na základe odporúčaní známych, príbuzných alebo kolegov. Takýchto majstrov považujeme za serióznych, nakoniec, už s nimi má niekto z nášho okolia skúsenosti. Aj tu by sme však odporučili byť obozretný a osloviť, minimálne na porovnanie, iných majstrov.
Cenová ponuka
Vizuál a obsah cenovej ponuky vie tiež napovedať o vizitke firmy. Cenová ponuka v SMS v tvare – výkop 700e, doska 7000e, izolácia 2000e, asi nebude veľmi profesionálna. Vieme, že u väčšiny z nás rozhoduje cena, ale majte na pamäti, že skúpy dvakrát kúpi.
Uzavretie zmluvy
Následne sa zaujímajte o zmluvné zabezpečenie a o to, aké má firma zaužívané postupy pri realizácii diela – stavby. Nechajte hovoriť ich. Skúsení majstri Vám budú vedieť popísať celý zmluvný proces realizácie. Neskúsený stavbár s vami nebude chcieť ďalej spolupracovať, pretože u Vás hneď odsleduje, že nebude mať priestor na nadmerné obohatenie sa. Samozrejme, že existujú aj dobrí majstri, ktorí nemusia úplne ovládať zmluvné zabezpečenie stavby, na to však vždy majú vo firme niekoho, kto to zabezpečuje, a preto sa môže stať, že sa odvolajú na danú osobu. V tomto prípade sa oplatí počkať na cenovú ponuku a návrh zmluvy o dielo. Pri uzatváraní zmluvy o dielo (zmluvy o realizácii stavby) sa stanovuje určitá konečná cena o dielo. Požadujte od realizačnej firmy vždy rozpočet, kde je rozpísaný druh a množstvo materiálu + cena práce.
Postavenie zmluvy
Dobre postavená zmluva o dielo chráni vždy záujmy realizátora aj objednávateľa. Venujte pozornosť financovaniu, pokutám a podmienkam odovzdania diela. Je v poriadku ak od vás firmy alebo živnostníci požadujú určitú zálohu, avšak odporúčame zvoliť postupné financovanie prác. Príklad: Objednali ste si majstrov na realizáciu základovej dosky (základov domu) a murovanie nosných a nenosných múrov a stužujúceho venca za 30 000 eur. Aby boli obidve strany spokojné, je možné rozdeliť financie do niekoľkých etáp, v priebehu výstavby. Takto dohodnuté podmienky zabezpečia spokojnosť na obidvoch stranách. Vy, ako objednávateľ, si tým zabezpečíte určitú istotu dokončenia stavebných prác a realizátor bude mať istotu platby. Dbajte na to, aby realizátor viedol zápisky do stavebného denníka, priebežne navštevujte stavbu a nebojte sa pýtať. Vždy pred zakrytím konštrukcií si urobte fotodokumentáciu, poslúži vám pri reklamáciách, budúcich prerábkach a tiež, ako spomienka do fotoalbumu.
Odporúčame, dbať pri výbere seriózneho realizátora stavby. Nikdy nedávajte finančnú zálohu majstrom alebo firmám, bez akéhokoľvek dokladu a zmluvy. Ľahko sa môže stať, že po obdržaní peňazí, sa majster vytratí a vy prídete o veľké množstvo peňazí, času a energie pri riešení takýchto situácií.